Op 19 mei 2025 heeft Port of Antwerp-Bruges de Volta 1 in gebruik genomen, Europa’s eerste volledig elektrische sleepboot van het type Reversed Stern Drive (RSD).
De Volta 1 is uitgerust met een batterijcapaciteit van 2.782 kWh, die in slechts twee uur volledig kan worden opgeladen via een 1,5 MW-laadstation. Met een trekkracht van 70 ton levert de sleepboot prestaties die vergelijkbaar zijn met traditionele dieselsleepboten, maar dan volledig emissievrij. Dankzij het dubbel boegprincipe en de gepatenteerde Twin Fin skeg is de Volta 1 uitzonderlijk wendbaar en inzetbaar als zowel voor- als achtersleepboot.
De introductie van de Volta 1 maakt deel uit van een bredere vernieuwing van de sleepvloot van Port of Antwerp-Bruges. Samen met vijf nieuwe energiezuinige RSD-sleepboten vervangt de Volta 1 oudere vaartuigen, wat bijdraagt aan de reductie van de CO₂-uitstoot van de haven, waarvan de sleepdienst verantwoordelijk is voor bijna 85%.
Gebouwd in Vietnam
De haven test momenteel verschillende duurzame technologieën, waaronder sleepboten op waterstof (Hydrotug) en methanol (Methatug), om te bepalen welke het meest effectief zijn op het gebied van emissies, kosten, autonomie en prestaties. De Volta 1 werd ontwikkeld in samenwerking met Damen Shipyards Group en gebouwd op de Damen Song Cam Shipyard in Vietnam. Na een reis van meer dan 10.000 km arriveerde de sleepboot in november 2024 in Antwerpen, waar ze werd voorbereid voor operationele inzet.