Wagenparkbeheerders die hun lichte bedrijfsvoertuigen moeten laten uitrusten met een digitale tachograaf, hebben nog maar een paar weken de tijd. Michel Laguesse (Phelect), die de twee merken tachografen in België distribueert, wijst op de tijd die nodig is voor een dergelijke installatie en waarschuwt: “Als u pas in de laatste week een afspraak maakt, wordt het lastig!”
In het kader van het Mobility Package moeten lichte bedrijfsvoertuigen die internationaal tegen betaling goederen vervoeren, vanaf 1 juli 2026 voldoen aan de rij- en rusttijden. Veel in België geregistreerde voertuigen zijn hierdoor betrokken, ook al lijkt niemand te kunnen zeggen hoeveel. “VDO en Stoneridge beschouwen België samen met Nederland als een van de grootste markten van Europa, omdat we een klein land zijn met veel grenzen”, legt Michel Laguesse uit. De wagenparken hebben zich echter niet massaal naar de installateurs gehaast: “We krijgen al twee maanden aanvragen binnen en de druk op de werkplaatsen neemt toe. Toch ben ik er niet zeker van of alle betrokken wagenparken zich bewust zijn van hun verplichtingen. Er is echter nog maar een maand te gaan…”
Michel Laguesse wijst ook op de bijzonderheden van lichte bedrijfsvoertuigen ten opzichte van vrachtwagens: “De verplichting geldt voor alle lichte bedrijfsvoertuigen, ongeacht hun leeftijd. Nieuwe modellen zijn uitgerust met een ISO-conforme montageplaats, wat de installatie vergemakkelijkt, maar bij oudere modellen is dat niet het geval. Bovendien moeten we, om de tachograaf te laten werken, een snelheidssensor installeren. Idealiter gebeurt dit rechtstreeks op de versnellingsbak, maar bij oudere bestelwagens is dat niet mogelijk. In dat geval moeten we een sensor rechtstreeks op de CAN-bus installeren. Dit vereist meer materiaal en kost meer tijd: reken op een volle werkdag per voertuig, tegenover een halve dag voor een ‘eenvoudige’ installatie.”
In deze context maakt Michel Laguesse zich enigszins zorgen over de laatkomers die pas in de laatste week van juni wakker zouden worden: “Maak nu meteen een afspraak als u uw tachograaf op 1 juli operationeel wilt hebben!” Temeer omdat u ook moet denken aan het bestellen van de chauffeurs- en bedrijfskaarten, het opleiden van de chauffeurs in het gebruik van de tachograaf en de aanschaf van een apparaat waarmee de gegevens kunnen worden gedownload en opgeslagen.



